Ne-am bucurat să fim aproape de elevii pasionați de tehnologie la concursul de robotică organizat de Liceul "Don Orione" din Oradea în 15 iunie.
Colegul nostru Darius Bâte, inginer automatist, a făcut parte din juriu și a evaluat proiectele a peste 30 de echipe din Bihor, Cluj, Arad și Satu Mare. Am văzut roboți construiți de la zero și multă creativitate în probele de Line Follower Clasic, Freestyle și Mini Sumo. Competiția a fost strânsă, iar alegerea câștigătorilor nu a fost deloc ușoară.
„Ca inginer, să întâlnești copii care au creat roboți de la zero și să vezi în ochii lor sclipirea și pe chipul lor bucuria cu care își prezintă creația este ceva de nedescris în cuvinte. Copiii construiesc cu entuziasm, curiozitate și o imaginație pe care niciun manual tehnic nu o poate preda. Îți dai seama că viitorul nu doar că este în mâini bune, dar este deja aici. În astfel de momente înțelegi că rolul nostru nu este doar să inovăm, ci să și inspirăm”, spune Darius.
În 14 mai, colegii noștri Nicu Ilea, Darius Bâte și Dan Negrău au participat la gala organizată de Asociația Studenților Ingineri din Oradea care marchează 9 ani de proiecte pentru tinerii de la Universitatea din Oradea.
Ne face întotdeauna plăcere să fim parte din inițiative care aduc împreună educația și tehnologia.